یکی از چالش‌هایی که هنگام خرید طلا یا جواهرات با آن روبرو هستیم انتخاب سایز مناسب برای انگشتر، النگو و گردنبند است. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم با ارائه یک راهنمای سایز کامل برای همیشه چالش‌های مربوط به این موضوع را پشت سر بگذاریم.
برای خرید طلا آنلاین نیاز دارید که از قبل سایز انگشتر یا النگو خود را بدست آورید؛ پس بهتر است قبل از هر اقدامی این مطلب را تا انتها مطالعه کنید و با اطلاعات کامل خریدی بهینه داشته باشید؛ همچنین برای سفارش ساخت طلا نیز نیاز است که حتما از سایز النگو و انگشتر خود اطلاع داشته باشید.

راهنمای سایز انگشتر

با توجه به گزارشی که از آزمایشگاه گوهرشناسی سوئیس ارائه داده است، متوسط سایز انگشت زنان بین ۵ تا ۷ و مردان ۹ تا ۱۱ است. که این موضوع با توجه به وزن و قد نیز قابل اندازه گیری است.
البته این یک مقیاس عمومی است و باید سایر فاکتورها را نیز در نظر گرفت. در ادامه به صورت خلاصه روش‌هایی برای اندازه‌گیری سایز انگشتر را معرفی می‌کنیم.

تعیین دقیق سایز انگشتر با اپلیکیشن

با استفاده از اپلیکیشنی که در ویدیوی زیر به شما معرفی می‌کنیم (اپلیکیشن Ring Sizer) می‌توانید به راحتی و به صورت خیلی دقیق سایز انگشترتان را مشخص کنید و با خیال راحت آنلاین خرید کنید.

مراجعه به طلا فروشی

مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای مشخص کردن سایز انگشتر مراجعه به طلافروشی و استفاده از ابزارهای مخصوص اندازه گیری است.
یکی از روش‌ها استفاده از میله مندرج است، بدین صورت که انگشتری که در حال حاضر در دست دارید و سایز آن مشخص است را در میله مندرج قرار داده تا سایز انگشت شما مشخص است.

علاوه بر روش فوق می‌توان از رینگ‌های ساده استیل که از سایزهای ۴۷ به بالا موجود است و به صورت باریک تا پهن ارائه می‌شود، استفاده کنید تا بتوانید سایز انگشت خود را معین کنید.
چنانچه امکان دسترسی به طلا فروشی برای شما مهیا نیست، می‌توانید از روش‌های ساده‌ای که در ادامه توضیح داده می‌شود، استفاده کنید.

  • تعیین سایز انگشتر با نخ

مقداری نخ را دور انگشت خود بپیچید و محل اتصال آن را علامت بزنید؛ سپس با استفاده از خط‌کش یا متر طول قسمت مشخص شده را اندازه‌گیری کنید و با استفاده از جدولی که در انتهای این متن برای شما قرار داده شده اندازه انگشت خود را مشخص کنید.
به عنوان مثال اگر اندازه انگشت شما ۶۰ میلی‌متر است سایز انگشتر شما ۹ است.

  • تعیین سایز انگشتر با متر

با استفاده از متر پارچه‌ای نیز می‌توانید سایز انگشتر خود را محاسبه کنید؛ بدین صورت که متر را دور انگشت مورد نظر بپیچید و اندازه قطر انگشت خود را بدست آوید؛ سپس عدد بدست آمده را با جدول موجود در این صفحه تطبیق دهید.

  • تعیین سایز انگشتر با چسب

دور تا دور انگشت مورد نظر خود را با چسب کاغذی بپوشانید و ابتدا و انتهای انگشت را روی چسب مشخص کرده و در انتها طول قسمت مشخص شده را تعین کنید و به کمک متر اندازه آن را بدست آورید.

  • تعیین سایز انگشتر با نمودار چاپی

با کمی جستجو در گوگل برخی سایت‌ها را خواهید یافت که نمودارهای تعیین سایز انگشتر را ارائه داده‌اند.
با استفاده از این نمودارها به راحتی می‌توانید سایز انگشتر خود را بیابید؛ تنها نیاز است که اندازه انگشت خود را با متر بدست آورده و مطابق با نمودار سایز دقیق را بدست آورید. به همین راحتی.

پس از اندازه گیری دور انگشت خود می‌توانید مطابق با اندازه‌های اعلام شده سایز انگشتر خود را بدست آورید.

راهنمای تعیین سایز گوشواره

انتخاب سایز مناسب برای گوشواره بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ زیرا ضمن تاثیری که بر جذابیت زیورآلات دارد، سلامت گوش را نیز تضمین می‌کند.
گوشواره‌های بسیار بلند موجب کشیده شدن لاله گوش شده و آسیب‌های احتمالی را به همراه دارد؛ از طرفی گوشواره‌های کوتاه یا تنگ نیز موجب ایجاد حساسیت یا ایجاد حس ناخوشایند در فرد می‌شوند؛ بدین منظور لازم است که قبل از خرید با راهنمای سایز گوشواره آشنا شوید تا بتوانید خریدی بهینه داشته باشید.

تصویر تعیین سایز گردنبند

راهنمای تعیین سایز گردنبند

گردنبندها بر اساس سبک طراحی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و بر اساس استانداردهای اعلام شده هر کدام از آن‌ها باید طول متفاوتی و معینی داشته باشند. در هنگام خرید باید متناسب با سبک انتخابی به طول آن نیز توجه کنید.
چنانچه با سبک‌های مختلف گردنبند و طول‌های متفاوت آن آشنایی ندارید، بهتر است حتما تصویری که در ادامه قرار داده شده است را بررسی کنید تا و ضمن خرید به عنوان یک راهنمای قابل اعتماد از آن استفاده کنید.

راهنمای سایز دستبند و النگو

پس از انگشتر قرار است چند نکته کلیدی در مورد تعیین سایز دستبند و النگو را یادآوری کنیم؛ پس اگر قصد دارید النگو یا دستبند خریداری کنید حتما این بخش از مقاله را مطالعه کنید.